- Духовні роздуми - https://www.rozdum.org.ua -

Благочестивість жінки як у середині, так і на зовні

Loading

Праведник – це той, що є правдивим як у середині, так і на зовні.
Чи можна бути побожним і ревним лише в середині? Це так само як сміятися і не показувати усмішки, як плакати і не показувати сліз, як молитися і не складати руки і не зводити очей до неба. До молитви має готуватися як душа так і тіло, бо обоє створені творцем і обоє воздають йому славу, честь і поклоніння.
То потрібно молитися із покритою головою чи це традиція, приречена на смерть?
Після обряду вінчання голову нареченої покривають хусткою. Апостол Павло. “ Жінці голова – чоловік…Тому жінка повинна мати на голові знака влади над нею…” (1 Кор. 11, 3-10), тобто мати покривало на голові.
Mіж християнами здавна зберігався звичай, згідно з яким, дівчина до заміжжя була з відкритою головою, а заміжня жінка – з покритою. Про це свідчить Тертуліан (“Про молитву Господню”, XV, XVI). Тому у деяких місцевостях виник особливий церковний звичай покладення покривала на голову нареченої після шлюбу. Вважається, що першим в Українській Церкві цей чин включив у свій Требник свт. Петро Могила.
Згідно з цим священик читає молитву, закликаючи на новоодружену благословення Боже і благаючи Господа прикрасити її голову красою, приємною йому. Після молитви священик благословляє голову новоодруженої і покриває її хусткою.
Чоловік і жінка володіють рівними правами у відносинах з Богом, але що стосується влаштування родини, то вони у послідовній і гармонійній відповідальності, яка установлена Божим законом і згідно з якою головою родини є чоловік.
Обряд накладання хустини був також великим символом, що жінка вже є під покровом Св.Тайни подружжя із даним їй чоловіком. Тому носіння хустини поза храмом означало зовнішнє виявлення її одруженого стану. Заміжня жінка через цей зовнішній знак показувала любов і вірність до свого чоловіка. Покрита голова була виявом покори і послуху, а також свідченням захисту, який отримувала від чоловіка, захисника сім’ї.
Покривати голову на молитві
Апостол каже, що покривало – це знак покрову чоловіка над дружиною. А тому з контексту видно, що дівчина може не покривати своєї голови.
Однак в Церкві є благочестива традиція – покривати голову і дівчатам за прикладом Пресвятої Богородиці, яка, залишаючись Дівою, покривала свою голову в знак смирення.

Пам’ятаймо: ми йдемо до церкви молитися Богу. Йому має належати всяка слава, честь і поклоніння. Сучасній жінці-християнці варто одягати скромні речі, які не привертають особливої уваги. Це стосується одягу, взуття і головного покриття. Не можна йти до храму Божого, щоб показувати себе і свою зовнішність. Цим ми можемо стати спокусою для слабких духом людей і вони можуть впасти у гріх: цікавості, осуду, любування та іншого, що відволікає від зосередженої молитви. Саме тому є не доречним, привертти до себе увагу у Божому храмі. Досвід церкви свідчить, що жінка у хустині виявляє: скромність, сукупність на молитві, менше привертає увагу інших людей до себе.
Деякі посміюються над благочестивими жінками, що дотримуються цієї традиції, інші покривають голову перед входом в храм тільки для того, щоб не спокушати інших прихожан. Якщо жінка підкоряється Церкві і покриває голову, стаючи на молитву, вона одержує нагороду від Господа за своє смирення і послух. Таким чином хустина для жінки – це молитовний одяг, який у зовнішній спосіб пригадує про внутрішню поставу.
Звичайно, що це не основні речі у духовному житті. Бог прийме твою молитву в хустині і без неї, бо він дивиться на серце людини, а не на її зовнішність. Одяг не є основним у молитві. Головне на молитві – розмова нашої душі.
Та злий дух своєю підступністю зводить нас різними способами і щоб дійти до серця людини спочатку забирає від неї зовнішні речі, а вже потім підсовує інше зовнішнє, яке ми приймаємо. Потім і самі дивуємось, як то ми стали такі бездуховні. Церква знала про це, тому дала нам зовнішню культуру християнської віри, щоб через видимі символи дійти до пізнання глибин внутрішніх.
Схвалюється те, що жінка перед покриттям голови затримається на хвилю і промовить молитву.
Зразок молитви може бути таким:
Господи, хай через це покриття голови моєї зійде благословення на мене і молитва моя хай буде прийнята згідно з вірою моєю і смиренністю. І хай покров Пресвятої Богородиці огорне мене материнською теплотою, щоб змогла довіряти Твої Святій волі, кажучи із Богородицею: хай станеться по слову Твоєму.
Хай час, проведений у храмі на молитві буде часом мого освячення і на славу Тобі, Єдиному Богу Отцю і Сину і Святому Духу. Амінь.

Молитовний стан, підкреслений зовнішнім виглядом, позитивно впливає на якість молитви. Зникає розсіяність, загострюється увага на основному: молитві і освяченні. Ось так, покривання голови має і духовну користь.
А ще вартує пригадати, що коли стаємо до приготування страв на кухні, то належно вдягаємось; як йдемо на концерт чи на спортивний майданчик, то теж стараємось бути у належному вигляді, вже не кажучи про зустріч із відомими людьми.
Залишається загадкою: чому так важко зробити вияв поваги до місця, це звершується найбільше таїнство: Зустріч Бога із людиною.