Про рішучість Закхея і про те, чому є небезпечно бути літеплим

Loading

Христос рождається!
Дорогі Браття і сестри у Христі, коли ми чуємо у храмі історію з Євангелії від Луки про за чоловіка Закхея, що був багатим і був головою над митарями, це пригадує нам, що ми наближаємося до початку Великого посту, який настане через п’ять тижнів. Роздуми над зустріччю цього чоловіка з Ісусом є першим кроком у приготуванні до Великого посту, а відтак до Торжества Воскресіння.
Цього року ми звертаємо особливу увагу на дар розпізнання, який дуже важливий для духовного життя особливо тоді, коли ми стоїмо перед вибором і маємо зробити певні рішення.
Жити у дусі Синодальної Церкви – це жити у спільному розпізнанні Божої волі, щоб разом йти дорогою Спасіння.
Звертаючи увагу на чоловіка, який був багатим і був також при владі, можемо сказати, що згідно критеріїв сучасного світу, він мав бути щасливою людиною. Він мабуть багато років до цього йшов, зробив багато зусиль і, як потім дізнаємось, здобув це, кривдячи інших.
Але маючи все, йому щось таки бракувало, він щось таки шукав. Це мабуть було причиною того, чому він вийшов із своєї багатої оселі, приєднався до натовпу і виліз на дерево, бо хотів побачити Ісуса. Ці рішучі дії не були зроблені тільки, щоб задовільнити цікавість, бо Закхей потім радо прийняв Ісуса у своєму домі. Вражає по-сьогодні, як він виголосив своє рішення про відшкодування покривджених і про допомогу вбогим. Що це сталось із ним? Якийсь емоційний спалах чи правдиве покаяння?

Євангелист Лука показує цього чоловік рішучим. Закхей приймає всі рішення без вагань. Це ознака зрілості людини, яка вміє брати відповідальність за свої вчинки і довести справу до кінця. Вартує зауважити, що грішив він також рішуче, завдяки чому він розбагатів.
Не всі багаті рішучі
Ця історія нам пригадує іншу історію про багатого юнака, який теж зустрів Ісуса і теж був багатим, і теж щось шукав у своєму житті. Але ця історія мале інший поворот. Юнак не прийняв рішення піти за Христом, відійшов сумний, хоч мав бажання змінити своє життя.
Для нас, віруючих людей, християн, тобто учнів Ісуса, важливо звернути увагу на рішучість, відвагу.
Інколи приходять такі періоди життя, коли ми відчуваємо свою безпорадність через те, що зміни не стаються у житті, хоч знаємо все: що і як зробити. Але брак рішучості все зупиняє.

Від чого залежить рішучість?
Найперше слід звернути увагу на “довіру”. Бо кому довіряєш, того легше послухати і зробити вибір так, як той радить. Без зв’язку довіри, важко прийняти рішення, бо відчуваєш себе самотнім, бо саме у такому стані ти ти маєш взяти відповідальність за ризиковані рішення. А якщо ти виріс чи далі пробуваєш в середовищі, де почуваєшся самотнім, то про яку зрілу рішучість може йти мова? Хіба, що будуть спонтанні пориви, які потім різко будуть гаснути.
А друге – це досвід. У кожного з нас завжди був перший досвід, і потім були інші ситуації. Кожний твій правильний вибір – це утвердження твоєї поведінки у наступній ситуації, в якій ти себе проявляєш все більш рішучим. Натомість, постійні помилки можуть лише дестабілізувати і довести до стану невпевненості.

Ваше “так”, хай буде “так”, “НІ” – ні.
Господь засуджує стан літеплості: “Тому, що літеплий ти, але ні гарячий, ні зимний, то вивергну тебе з уст моїх” (ОДКРОВЕННЯ ЙОАНА БОГОСЛОВА 3.16), а запрошує “будь ревний і покайся. От, стою при дверях і стукаю: як хто почує голос мій і відчинить двері, увійду до нього і вечерятиму з ним і він зо мною. Переможному дам сісти зо мною при престолі моїм, як і я переміг і сів з Отцем моїм на престолі його.
(ОДКРОВЕННЯ ЙОАНА БОГОСЛОВА 3.19-21)

Дорогі у Христі, так звана “літеплість” – це стан невизначеності, стан неясності, стан вагання і можливо втечі від конкретного рішення. Цей стан не може дати добрих плодів віри. Цей стан вводить людину в постійну напругу, або байдужість.

Берчу приклад від чоловіка Закхея, який визнав помилку свого життя і рішуче прийняв рішення, маємо запрошення звернути увагу на наше життя, наскільки у ньому є присутня рішучість жити згідно Божої волі.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *